Od nakazu do zakazu. Rodzaje znaków drogowych
W Polskim ruchu drogowym obowiązują liczne znaki pionowe oraz poziome. Są one symbolami, które pełnia rolę informacyjną, a jednocześnie zapewniają uczestnikom ruchu bezpieczeństwo. Znaki pionowe ustawiane są na drogach w formie tablic lub tarcz zawierających określone symbole. Wyróżniamy wśród nich również rozmaite tablice z obrazkami i napisami. Z kolei znaki poziome lokalizowane są na powierzchni dróg. Mają zwykle formę linii, strzałek, pasów, symboli lub zdecydowanie rzadziej napisów. Co ważne znaki dzielimy również na podstawie specyfiki komunikatu jaki nam przekazują.
Jakie znaki znajdują się na polskich drogach?
Wyróżniamy ich kilka rodzajów. Pierwszą grupą są znaki drogowe ostrzegawcze – mają kształt trójkąta i czerwone obramowanie, z kolei symbol mówiący o konkretnym zagrożeniu umieszczony jest na żółtym tle. Warto zwracać na nie uwagę na drodze, gdyż mają nam one wskazywać konkretne miejsca, gdzie występuje określone niebezpieczeństwo.
Kolejną grupa są znaki drogowe nakazu - są krągłe, niebieskie i zawierają biały symbol. Wskazują nam konieczność zachowania się w określony sposób lub poruszania się wedle konkretnej zasady. Z kolei znaki drogowe zakazu mają charakterystyczne czerwone obramowanie, symbole na nich zawarte często są czarnego koloru. Stanowią dla nas informację o ograniczeniach na drodze lub zakazują wykonania określonego manewru.
Inne znaki drogowe
Pośród pozostałych znaków drogowych wyróżniamy znaki informacyjne, które prezentują się jako wielkie, białe symbole zlokalizowane na niebieskim tle. Maja kształt prostokąta. Stanowią informacje dla uczestników ruchu, np. o tym, że w pobliżu znajdują się określone obiekty.
Z pewnością dla każdego zauważalne są również znaki kierunku oraz miejscowości, które mogą mieć różne kolory i wielkości. Ich zadaniem jest wskazanie konkretnych miejscowości. Ostatnią grupą są znaki uzupełniające, których zadaniem jest przekazanie dodatkowych informacji o ruchu drogowym wszystkim kierowcom.