Nietypowe sposoby znakowania dróg
Znaki drogowe mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo w ruchu drogowych. Ich celem jest informowanie kierowców o obowiązujących na drodze zasadach. Nietrudno się więc domyślić, że ich umieszczenie poddane jest ścisłym regulacjom prawnym. Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach zawiera wszystkie informacje dotyczące nie tylko rodzaju znaków, ale także o sposobie ich rozmieszczania, wymiarach, a nawet barwach. Producenci znaków drogowych muszą się zatem trzymać ściśle określonych zasad. Wydaje się więc, że w tej dziedzinie nie ma miejsca na żadną dowolność, ale czy aby na pewno?
Jak się okazuje w pewnych sytuacjach można sobie pozwolić na oznakowanie niekonwencjonalne. Dotyczy ono przede wszystkim tablic, które mają za zadanie zwracanie uwagi kierowców na zachowanie najwyższej ostrożności. Są to zatem tablice montowane głównie przy przejściach dla pieszych. Tego typu znaki nie podlegają ścisłym regulacjom rozporządzenia. W związku z tym można opatrzyć je dowolną grafiką i tekstem. Nie istnieją również zasady związane z kolorystyką, najczęściej jednak stosuje się odblaskowe barwy i duże, kontrastowe symbole, bowiem najważniejszą funkcją tego typu znaku jest zwrócenie uwagi kierowców.
Oznakowanie niekonwencjonalne idealnie sprawdzi się zatem do poprawy bezpieczeństwa pieszych na słabo widocznym przejściu, a także w okolicach szkół i innych terenów, gdzie dużą część pieszych stanowią dzieci.
Nietypowe znaki, z jakimi można się spotkać na drogach, często dotyczą też bezpieczeństwa zwierząt. Zgodnie z rozporządzeniem mogą one przedstawiać jedynie krowę lub jelenia. Co zatem w sytuacji, gdy zależy nam na tym, aby umieścić tam wizerunek innego zwierzęcia? Nie ma na to odrębnych przepisów, jednak można się zwrócić do odpowiedniego urzędu w zależności od typu drogi z prośbą o pozwolenie. Jeżeli okaże się, że prośba jest zasadna, a znak rzeczywiście przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa zwierząt, decyzja o możliwości jego postawienia może być pozytywna.