Jakie oznakowanie na budowach jest konieczne?
Na terenie budowy mogą znajdować się niebezpieczne substancje, kable, a także nierówności terenu. Zagrożeniem są również maszyny, ponieważ podczas pracy operator nie zawsze jest w stanie widzieć wszystko, co dzieje się dookoła niego. W związku z tym teren budowy musi zostać odpowiednio oznakowany, o czym mówi art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o Prawie budowlanym. O czym należy pamiętać, oznakowując teren budowy?
W jaki sposób oznakować oraz zabezpieczyć budowę?
Ze względu na zachowanie wszelkich środków bezpieczeństwa teren budowy powinien być ogrodzony. Przy czym trzeba również wyznaczyć strefę socjalną, sanitarną oraz jeśli taka jest — niebezpieczną. Nie mniej ważną kwestię stanowi zatroszczenie się o odpowiednie oznakowanie. Jakie znaki na budowie są koniecznością? Przede wszystkim przed wjazdem na dany teren powinna być umieszczona żółta tablica informacyjna. To właśnie na niej zostają umieszczone informacje o prowadzonych pracach, takie jak numer pozwolenia na budowę, adres, dane inwestora, wykonawców i kierownika budowy, czy też dane organu nadzoru budowlanego. Kolejnymi ważnymi znakami na budowie są tablice ostrzegawcze, ponieważ ich zadaniem jest informowanie o potencjalnym zagrożeniu.
Do tej kategorii zalicza się m.in. znaki mówiące o pracach na wysokościach, głębokich wykopach czy o tym, że rusztowanie podlega obecnie remontowi czy stanowiące informację o braku przejścia. Należy też wspomnieć o znakach na urządzeniach elektrycznych jak np. kabel wysokiego napięcia, niebezpieczne napięcie dotykowe. Na terenie budowy muszą znaleźć się również znaki BHP. Te z kolei mówią o czynnościach zakazanych na danym terenie jak, chociażby zakaz używania otwartego ognia, zdejmowania osłon podczas pracy urządzenia oraz zakaz dotykania danego przedmiotu. Mogą one także ostrzegać przed niebezpieczeństwem potknięcia się czy informować o punkcie opatrunkowym. Znaki na terenie budowy wskazują również drogę pożarową, dlatego należy je umieścić na wskazanym obszarze.