Jak utrzymać znaki drogowe w czystości?
Jak czyścić znaki drogowe i kto za to odpowiada?
Utrzymanie znaków drogowych w dobrym stanie technicznym, który bezpośrednio wpływa na ich widoczność, a co za tym idzie funkcjonalność – to obowiązek Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. Troszczy się on nie tylko o infrastrukturę drogową, rowerową i torowiska, ale również parkingi, sygnalizację świetlną i system informacji miejskiej. W zakresie jego zainteresowań pozostają także znaki drogowe. Mycie znaków drogowych przeprowadzane jest najczęściej raz w roku, po sezonie zimowym. W razie konieczności czynności tej dokonuje się częściej. Zazwyczaj ma to związek z dewastacją znaku graffiti lub nadmiernie szybkim zabrudzeniem przy znacznym natężeniu ruchu.
Znaki drogowe należy czyścić z brudu, pyłu, soli oraz zanieczyszczeń smarnych. Nie należy czyścić znaków przy temperaturze niższej niż +10 stopni. Temperatura wody, wykorzystywanej do mycia nie powinna być większa niż +30 stopni. Znaki myje się z wykorzystaniem preparatów do powierzchni lakierowanych o odczynie kwaśno-zasadowym. Stosowanie preparatów na bazie materiałów ściernych lub żrących środków chemicznych jest niedopuszczalne, ponieważ może uszkodzić lico znaku i folię odblaskową. Niewskazane jest używanie szczotek drucianych lub ze sztywnego włosia. Rekomenduje się wykorzystanie specjalistycznego sprzętu lub myjek ciśnieniowych o rozproszonym strumieniu. Najpierw należy opłukać powierzchnię znaku, następnie wyczyścić ją miękką gąbką i detergentem, a na koniec ponownie spłukać i pozostawić do wyschnięcia. Na wyjątkowo uporczywe zabrudzenia, między innymi po napisach graffiti, stosuje się specjalne płyny, przeznaczone do usuwania farb aerozolowych i wodoodpornych markerów. Tłuste zabrudzenia można usunąć benzyną ekstrakcyjną lub spirytusem izopropylowym przed zastosowaniem detergentu myjącego. Nie należy używać ługów i kwasów.
Zasady konserwacji znaków drogowych
Producent znaków drogowych z pewnością szczegółowo określi zasady pielęgnacji znaków drogowych w instrukcji obsługi. Warto zapoznać się z poszczególnymi zaleceniami w zakresie czyszczenia i konserwacji lica znaków, ponieważ mogą się one różnić w zależności od zastosowanych przez producenta materiałów. Przykładowo, sitodrukowe folie odblaskowe bez transparentnej ochrony nie powinny być czyszczone naftą, benzyną czy spirytusem. Konserwacja znaków drogowych polega na cyklicznej kontroli ich efektywności odblaskowej. Minimum raz w roku Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta powinien sprawdzić własności odblaskowe znaków drogowych. Dokonuje się tego za pomocą reflektometru. W przypadku znaczącego zmniejszenia gęstości powierzchniowej współczynnika odblasku rekomendowana jest wymiana znaku na nowy. Pamiętajmy, że powierzchnia znaku drogowego powinna być jednolita, metaliczna i bez wyraźnych śladów korozji. Na bieżąco należy usuwać z niej śnieg i piasek, a także sprawdzać połączenia śrubowe.