Jak prawidłowo umieszczać znaki drogowe?
Wzory znaków i sygnałów drogowych określa Rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych z dnia 31 lipca 2002 r. Szczegółowe zasady umieszczania znaków regulowane są zapisami załącznika nr 1 do rozporządzenia. Załącznik precyzuje również takie kwestie, jak wielkość i wymiary znaków, ich barwy i odblaskowość oraz liternictwo. Przepisy prawne ustalają ogólną konstrukcję znaków, stosowane wzory barwne i napisy, a nawet typ folii dobieranej pod lico tablicy. Generalna zasada jest taka, że pionowe znaki drogowe powinny być umieszczane po prawej stronie jezdni lub nad nią.
Gdzie umieszczać znaki drogowe?
Pionowe znaki drogowe umieszcza się po prawej stronie jezdni lub nad jezdnią, jeżeli dotyczą jadących wszystkimi pasami ruchu. W przypadku, gdy znak dotyczy tylko jednego pasa ruchu – powinien zostać umieszczony właśnie nad tym pasem. Znaki drogowe mogą być umieszczone po lewej stronie jezdni, jeśli stanowią powtórzenie znaku z prawej strony, a jezdnia ma więcej niż jeden pas ruchu. Takie możliwości na drogach jednokierunkowych dotyczą tylko niektórych znaków. Znak po lewej stronie można również umieścić, gdy droga jest zamknięta lub o ograniczonym ruchu oraz na wysepkach na skrzyżowaniach w powiązaniu ze znakiem nakazu.
Jak montować znaki drogowe?
Znaki drogowe muszą być zamontowane na konstrukcjach wspornych, wykonywanych z trwałych materiałów. Zaliczamy do nich przede wszystkim słupki, ale również wysięgniki, ramy i konstrukcje bramowe. Konstrukcje wsporcze powinny mieć przekrój kołowy. W wyjątkowych przypadkach pionowe znaki drogowe można umieścić na latarniach, ścianach budynków, słupach telekomunikacyjnych lub masztach sygnalizatorów. Dopuszczalne jest umieszczanie w układzie pionowym lub poziomym dwóch lub trzech znaków na tym samym słupku.
Bardzo istotna jest odległość danego znaku drogowego od znaku, który go poprzedza. Przepisy prawne mówią wyraźnie, że na drogach o dopuszczalnej prędkości 90 km/h minimalna odległość pomiędzy znakami to 50 metrów. Na drogach o dopuszczalnej prędkości 60 km/h odległość zmniejsza się do 20 metrów oraz do 10 metrów na wszystkich pozostałych drogach. Wysokość umieszczenia znaku powinna być dostosowana przede wszystkim do ruchu pieszych. Minimalna wysokość umieszczenia pionowych znaków to dwa metry, a znaków umieszczonych nad jezdnią 5 metrów. Drogowskazy w kształcie strzałki mogą być umieszczone na wysokości 70 cm.
Należy także zwrócić uwagę na odchylenie tarczy znaku drogowego od osi jezdni. Odchylenie w poziomie od linii prostopadłej do osi jezdni powinno wynosić 5 stopni. Odchylenie tarczy znaku, umieszczonego na łuku jezdni musi zostać dodatkowo dostosowane do promienia i kierunku łuku. Znaki na poboczach muszą się znajdować w minimalnej odległości 0.5 metra od krawędzi korony drogi. Odległość znaku od jezdni liczy się od krawędzi jezdni do najbliższego punktu tarczy, jeżeli jest ona umieszczona prostopadle do jezdni. W przypadku tarcz równoległych do jezdni bierze się pod uwagę powierzchnię czołową znaku.