Jak oznaczać miejsca niebezpiecznie w ruchu drogowym?
W zachowaniu bezpieczeństwa na drodze, oprócz niezbędnej rozwagi i rozsądku w trakcie jazdy, pomagają znaki. Wyróżnia się wiele ich rodzajów, od znaków nakazu i zakazu, przez znaki informacyjne aż po ostrzegawcze. Te ostatnie wskazują miejsca, w których istnieje ryzyko wystąpienie jakiegoś niebezpieczeństwa. Charakteryzują się trójkątnym kształtem z czerwonym obramowaniem wypełnionym żółtym tłem, na którym znajduje się zazwyczaj czarny lub biały symbol. Oprócz znaków ostrzegawczych miejsca niebezpieczne oznaczane są przy pomocy znaków aktywnych widocznych już z dużej odległości.
Jakie są rodzaje znaków ostrzegawczych?
Znaki ostrzegawcze dotyczą praktycznie każdej ryzykownej dla kierowcy sytuacji. Uprzedzają o miejscach, w których występuje lub może występować niebezpieczeństwo oraz zobowiązują do zachowania szczególnej ostrożności na danym odcinku trasy. Umieszczane są zazwyczaj w odległości od 150 do 300 metrów od niebezpiecznego miejsca na drogach o minimalnej prędkości 60 km/h oraz do 100 metrów na pozostałych. Zdarza się jednak tak, że bezpośrednio na tablicy pojawia się informacja o odległości od takiego miejsca lub długości odcinka drogi, na którym może pojawiać się zagrożenie.
Tablice zwracające uwagę na niebezpieczeństwo dotyczą głównie informacji o trudnych warunkach na drogach (np. śliskich i nierównych nawierzchniach, miejscowych oblodzeniach itd.), zmianach na trasie (takich jak wjazdy na skrzyżowania, ustępowanie pierwszeństwa, niebezpieczne zakręty, wysokie pobocza, strome podjazdy itp.), progach zwalniających i zatorach drogowych. Informują też o zwężeniach dróg, przejazdach kolejowych oraz przejściach dla pieszych i odcinkach, na których mogą pojawiać się zwierzęta dzikie lub gospodarskie. Ponadto, ostrzegają przed robotami drogowymi i wypadkami oraz miejscami, w których często przebywają dzieci lub przejeżdżają rowerzyści.
Czym charakteryzują się znaki aktywne?
Oprócz znaków ostrzegawczych o niebezpieczeństwie informują również znaki aktywne. Często stanowią one uzupełnienie i przypomnienie informacji pojawiających się na żółto-czerwonych tablicach. Jednak dzięki zasilaniu energią elektryczną, słoneczną lub wiatrowo-słoneczną bardziej wyróżniają się na drogach i widać je z daleka. Ich obecność pozwala zwiększyć czujność kierowców przejeżdżających przez ryzykowne miejsca, co skutecznie minimalizuje ryzyko wystąpienia wypadków i kolizji. Ponadto, znaki aktywne zwiększają czas reakcji na niebezpieczeństwo i eliminują zaskoczenie wynikające z nagłych zmian na jezdni w trakcie jazdy. Wśród najpopularniejszych znaków aktywnych znaleźć można:
- Strzały ostrzegawcze,
- Aktywne przejścia dla pieszych,
- Znaki z wyświetlaczem prędkości pojazdu,
- Znak stopu.