Gdzie powinny znajdować się progi zwalniające?
Chociaż właściciele samochodów narzekają na progi zwalniające na drogach, sami przyznają, że wymuszają one zredukowanie prędkości skuteczniej, niż znaki drogowe. Źle wykonane i nieoznakowane progi bezpieczeństwa mogą uszkodzić samochód i – paradoksalnie – czasem doprowadzać do sytuacji groźniejszych, niż jak gdyby progu nie było. Takie przypadki należy oczywiście zgłaszać odpowiednim służbom. Dobrze wykonane, zamontowane i oznakowane progi uratowały jednak już niejedno życie.
„Śpiący policjant” a przepisy prawa
Progi zwalniające mogą być montowane tylko w obszarze zabudowanym, na drogach lokalnych, dojazdowych, a w uzasadnionych przypadkach również na odcinkach zbiorczych. Przepisy określają też ich odległości od skrzyżowań (nie bliżej niż 40 m) i przejść dla pieszych (nie bliżej niż 30 m). W przypadku serii progów, odległości między nimi powinny wynosić od 20 do 150 m. Na 15 do 20 m przed „śpiącym policjantem” musi znaleźć się znak informujący o nim.
Progi na drogach
Progi na drogach zazwyczaj montuje się w miejscach, w których zbyt duża prędkość samochodu mogłaby mieć fatalne konsekwencje. Najczęściej widujemy na osiedlowych uliczkach lub w małych miejscowościach, przez które przebiegają ruchliwe drogi. Właśnie tam najłatwiej o wypadek – okoliczni mieszkańcy nie zawsze zachowują czujność. Pod jadący samochód znienacka mogą wybiec bawiące się dzieci lub ganiające się psy. Progi zwalniające zmuszają kierowców do zmniejszenia prędkości na tyle, by byli w stanie zareagować na niespodziewaną sytuację. Czasami progi spotyka się też przed osiedlowymi skrzyżowaniami równorzędnymi, lub na drogach podrzędnych, z których kierowcy włączają się do ruchu na drogę główną. Jadąc szybko, kierowcom zdarza się wymusić pierwszeństwo na skrzyżowaniu i spowodować groźną w skutkach stłuczkę lub wypadek. Próg, który wymusza redukcję prędkości, daje kierowcom dodatkowe sekundy na dokładne rozejrzenie się po okolicy. Inną sytuacją, w której przydają się „śpiący policjanci” jest ta, w której piesi mają problem z przejściem przez ulicę, z powodu dużego natężenia ruchu panującego na niej. Spowolnienie ruchu progami ułatwia pieszym korzystanie z zebr, a w najgorszym wypadku ogranicza skutki uderzenia samochodu. Zastosowań progów zwalniających jest jeszcze o wiele, wiele więcej.