Gdzie należy montować barierki chodnikowe?
Wytrzymałe i odporne na uszkodzenia barierki chodnikowe to skuteczny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa pieszych oraz rowerzystów, poruszających się po chodniku w pobliżu jezdni. Obecnie na rynku można spotkać wiele rodzajów tych produktów dopasowanych do odmiennych potrzeb oraz sytuacji, w których ich zastosowanie może być konieczne. Kiedy barierki chodnikowe są niezbędne? W jakich miejscach najczęściej się je umieszcza?
W jakim celu stosuje się barierki chodnikowe?
Tak jak zostało wspomniane, barierki chodnikowe najczęściej są montowane przy chodnikach znajdujących się w pobliżu jezdni. Dzięki nim możliwe jest znaczne ograniczenie niebezpiecznych sytuacji, które mogą mieć miejsce przy drodze. Za ich sprawą nagłe wtargnięcie pieszego przed maskę jadącego samochodu jest znacznie trudniejsze. Ponadto barierki chronią przed wypadnięciem rowerzysty ze ścieżki rowerowej, gdy ta jest w bliskim sąsiedztwie z ulicą.
Warto podkreślić, że służą one nie tylko, aby zminimalizować ryzyko kontaktu pieszych z samochodami. Nierzadko stawia się je też w miejscach, gdzie w pobliżu chodnika lub ścieżki rowerowej są np. rowy, do których ktoś mógłby przypadkowo wpaść. Co więcej, wiele firm wykorzystuje barierki chodnikowe podczas remontów, aby uniknąć niebezpiecznych wypadków. Niektóre rodzaje opisywanych produktów znajdują zastosowanie także w czasie imprez masowych.
W jakich miejscach montuje się barierki chodnikowe?
Barierki chodnikowe można najczęściej spotkać w miejscach, gdzie ruch na co dzień jest bardzo duży. Dlatego montowane są w pobliżu skrzyżowań, a także centrów handlowych czy obiektów sportowych. Zazwyczaj są również tam, gdzie istnieje większe prawdopodobieństwo wypadku, np. w sąsiedztwie szkół lub przedszkoli. Szeroki wybór barierek chodnikowych pozwala na ich różnorodne zastosowanie. Choć prawo nie reguluje jasno, gdzie tego rodzaju elementy powinny się znaleźć, warto umieścić je wszędzie tam, gdzie mogą pomóc w ograniczeniu liczby niebezpiecznych sytuacji na drodze.