Drogowskazy, czyli znaki kierunku i miejscowości
Podstawowe informacje o drogowskazach
Drogowskazy nie posiadają ściśle ujednoliconej formy i projektowane są indywidualnie w zależności od ilości informacji, które trzeba na nich zawrzeć. Producent znaków drogowych z pewnością dostosuje się do wymogów klienta i zaprojektuje znak, odpowiadający jego potrzebom. Oczywiście wymiary znaków, schematy ich układów graficznych, a także zasady umieszczania nazw i piktogramów określone są przez ustawodawcę. Znaki kierunku i miejscowości pełnią bardzo ważną rolę dla zapewnienia bezpieczeństwa systemu komunikacyjnego. Muszą być dla odbiorcy czytelne i nie pozostawiać wątpliwości, co do swoich wskazań.
Na drogowskazie należy umieścić nazwę urzędową, której część przymiotnikową można w wyjątkowych przypadkach skrócić. Generalna zasada brzmi, że kierunkowe znaki drogowe należy obligatoryjnie umieścić w okolicy krzyżujących się dróg w systemie potrójnym. Pierwszy znak umieszcza się informacyjnie przed skrzyżowaniem, drugi na skrzyżowaniu w roli wskazującej, a trzeci za skrzyżowaniem jako potwierdzenie. Liczba kilometrów, umieszczona na drogowskazie, oznacza odległość od umieszczenia znaku do centrum miejscowości. Na granicy administracyjnej miasta umieszcza się znak E17-a z jego urzędową nazwą. Zasadniczo, miejscowości kierunkowe położone są przy drogach krajowych i mogą nimi być miasta wojewódzkie, powiatowe lub przejścia graniczne. Na jednym znaku mogą być umieszczone nazwy dwóch miast – przykładowo powiatowego oraz wojewódzkiego.
Jakie są rodzaje drogowskazów?
-
Tablice przeddrogowskazowe. Zawierają schematyczne odzwierciedlenie zbliżającego się skrzyżowania i informują o kierunku dróg wylotowych. Graficzny układ kierunków odpowiada rzeczywistemu. Umieszczane są na drogach ogólnodostępnych (krajowych i wojewódzkich), ekspresowych i autostradach. Instaluje się je także przed rondami i skrzyżowaniami o wyjątkowo skomplikowanym układzie. Nazwa miejscowości kierunkowej pisana jest większymi literami niż pozostałe.
-
Drogowskazy. Ułatwiają kierowcy dojazd do konkretnej miejscowości, dzielnicy lub obiektu. Dzielą się na drogowskazy tablicowe oraz w kształcie strzałki. Mogą podawać numer drogi lub odległość do miejscowości. Umieszcza się je na drogach krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych, jeśli krzyżują się z innymi drogami. Oprócz nazwy miejscowości mogą również zawierać informację lokalną i strzałki wskazujące. Drogowskazy mogą również kierować do lotniska, dworca, stacji kolejowej, przystani promowej oraz obiektów użyteczności publicznej i obiektów turystycznych, wypoczynkowych i przemysłowych.
-
Tablice kierunkowe. Potwierdzają kierunek drogi i podają odległość. Nazwę miejscowości kierunkowej podaje się w dolnym wierszu, a nad nią umieszcza się nazwę miejscowości poprzedzającej. Tablice kierunkowe wykorzystuje się poza obszarem zabudowanym.
-
Tablice szlaku drogowego. Są informacją o drodze krajowej oraz znajdujących się na trasie jej przebiegu miejscowościach. Na górze tablicy w osi centralnej umieszcza się znak z numerem drogi, a poniżej niego wykaz głównych miejscowości i odległości do nich. Znaki szlaku drogowego umieszcza się za węzłami dróg krajowych i wojewódzkich oraz przy wylotach z miast powiatowych.
-
Znaki z numerem drogi. Drogi krajowe wskazywane są czerwonymi tabliczkami z białymi cyframi oraz białym obramowaniem. Drogi wojewódzkie z kolei to żółta tabliczka z czarnymi numerem. Znak autostrady ma identyczny kolor jak znak drogi krajowej, ale często umieszcza się obok niego piktogram drogi szybkiego ruchu. Drogi ekspresowe oznaczane są symbolem S, a drogi międzynarodowe symbolem E.
-
Znaki miejscowości. Występują w dwóch wariantach – znak „miejscowość” oraz znak „koniec miejscowości”. Mogą mu towarzyszyć znaki, kierujące na obwodnicę.
-
Tablice węzła drogowego. Uprzedzają o wyjeździe z autostrady. Zawierają jej numer lub nazwę węzła oraz odległość do wyjazdu. Umieszczane są w odległości 3km od pasa wyłączającego. Tablice z nazwą węzła na drogach ekspresowych są zielone.
-
Tablice dzielnic miasta. Ułatwiają orientację w mieście.
-
Tablice samochodowych szlaków turystycznych. Dzielą się na trzy rodzaje – samochodowy szlak turystyczny, obiekt na samochodowym szlaku turystycznym oraz informacja o obiektach turystycznych.