Telefon   664-461-035, 698-053-288  

Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czy znaki drogowe stawiane na terenie prywatnym mają moc prawną?

Często zdarza się, że właściciel drogi prywatnej lub terenu prywatnego, na którym znajduje się np. parking, chce umieścić znaki drogowe, żeby osoby poruszające się tam stosowały się do nich. Należy więc zastanowić się, czy stawianie znaków drogowych na prywatnym terenie jest zgodne z prawem, czy obowiązują na nim zasady ruchu drogowego oraz czy możemy oczekiwać, że w przypadku niestosowania się do tych znaków, będziemy mogli wyciągnąć prawne konsekwencje.

Czy możemy postawić znak drogowy na terenie prywatnym?

Za organizację ruchu drogowego na terenie prywatnym lub drodze wewnętrznej odpowiada właściciel lub zarządca terenu. Wynika z tego, że samodzielnie możemy postawić znaki drogowe na swoim prywatnym terenie. Mimo to istnieje obowiązek korzystania z takich samych oznakowań jak na drogach publicznych oraz stosowania się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego. W przypadku niewypełnienia tych obowiązków istnieje ryzyko, że zostaniemy ukarani mandatem lub nawet karą pozbawienia wolności, dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która oferuje znaki drogowe dostosowane do odpowiednich norm. Koszty oznakowania terenu prywatnego ponosi jego właściciel.

Czy możemy żądać stosowania się do znaków drogowych na prywatnym terenie?

Według art. 8. 1. Ustawy o drogach publicznych „drogi, drogi rowerowe, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych i niezlokalizowane w pasie drogowym tych dróg są drogami wewnętrznymi”. Wynika z tego, że tego typu tereny to drogi wewnętrzne. Ustawa Prawo o ruchu drogowym według art. 1 „określa zasady ruchu na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu”. Z tego wynikałoby, że na drogach wewnętrznych nie obowiązują zasady ruchu drogowego, jednak już art. 2 tej ustawy mówi, że „przepisy ustawy stosuje się również do ruchu odbywającego się poza miejscami wymienionymi w ust. 1 pkt 1, w zakresie: 1) koniecznym dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób; 2) wynikającym ze znaków i sygnałów drogowych”, co wskazuje na to, że znaki drogowe na terenie prywatnym mają moc prawną. Aby na drodze wewnętrznej obowiązywały przepisy ruchu drogowego, także te, które nie wynikają z postawionych znaków drogowych należy oznaczyć ją wcześniej odpowiednimi znakami – D-52 strefa ruchu i D-40 strefa zamieszkania.

Znaki drogowe na terenie prywatnym czy drodze wewnętrznej obowiązują wszystkich, którzy znajdą się na tym terenie, tak więc warto je stawiać, ponieważ daje to możliwość egzekwowania ich przestrzegania.

 

 

Twój kierunek to nasze znaki

W naszym Serwisie używamy plików cookies. Korzystając dalej z Serwisu, wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne, w każdej chwili można ją cofnąć poprzez zmianę ustawień dotyczących plików „cookies” w używanej przeglądarce internetowej. Kliknij „Akceptuję”, aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.