Co mówią przepisy o drogowych barierach ochronnych?
Bezpieczeństwo osób poruszających się po jezdni odgrywa kluczową rolę. Ta sama kwestia dotyczy pieszych, gdyż są oni narażeni na wypadki z udziałem samochodów. Poza kwestiami prawnymi, które określają zasady poruszania się, tak aby zminimalizować ryzyko wypadku, stosowane są też znaki drogowe, a także barierki ochronne. Dlaczego ich stosowanie jest tak ważne?
Zastosowanie barier ochronnych
Barierki ochronne mają chronić pieszych oraz osoby poruszające się pojazdami. W związku z tym stawia się je w strategicznych miejscach, czyli takich, w których może dojść do wypadku. Pojawiają się m.in. na zakrętach, przejściach dla pieszych, skrzyżowaniach, w miejscach, w których jest słabe oświetlenie, a także w pobliżu szkół i przedszkoli. Według prawa powinny być one używane wtedy, kiedy mogą wpłynąć na bezpieczeństwo osób, pojazdów i obiektów. Oznacza to, że postawienie tego typu barier musi być uzasadnione.
Trzeba dodać, że producent barier ochronnych, jeśli chce sprzedać zabezpieczające elementy, musi zadbać o to, aby spełniały one określone przez prawo normy. W przeciwnym razie nie mogą zostać dopuszczone do użytku. Co ważne prawo reguluje również to jakie wymiary mają mieć barierki i bariery. Powinny być na tyle wysokie, by umożliwiać przejście nad nimi. To szczególnie ważne podczas wypadku, gdy chce się szybko pomóc poszkodowanemu.
Ochrona pieszych i poruszających się pojazdami
Bariery ochronne minimalizują siłę uderzenia, a także oddzielają pieszych od pojazdów, co wpływa na ich bezpieczeństwo. Tego typu produkty muszą być trwałe, aby wytrzymały siłę uderzenia. Znaczenie ma również ich kolor — najczęściej są białe z czerwonymi elementami, dzięki czemu są widoczne na drogach. To sprawia, że już z daleka sygnalizują kierowcy, że w danym miejscu trzeba zachować ostrożność.