Twój kierunek to nasze znaki
Blog

Jakie są rodzaje oznakowania dróg
Oznakowanie dróg ma na celu usprawnienie ruchu pojazdów na drodze oraz maksymalne zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom. W tym celu wykorzystuje się oznakowania pionowe, poziome oraz dodatkowe akcesoria ułatwiające poruszanie się po drodze. Czym charakteryzują się te rodzaje oznakowania dróg?

Jak oznaczać miejsca niebezpiecznie w ruchu drogowym?
W zachowaniu bezpieczeństwa na drodze, oprócz niezbędnej rozwagi i rozsądku w trakcie jazdy, pomagają znaki. Wyróżnia się wiele ich rodzajów, od znaków nakazu i zakazu, przez znaki informacyjne aż po ostrzegawcze. Te ostatnie wskazują miejsca, w których istnieje ryzyko wystąpienie jakiegoś niebezpieczeństwa. Charakteryzują się trójkątnym kształtem z czerwonym obramowaniem wypełnionym żółtym tłem, na którym znajduje się zazwyczaj czarny lub biały symbol. Oprócz znaków ostrzegawczych miejsca niebezpieczne oznaczane są przy pomocy znaków aktywnych widocznych już z dużej odległości.

Czy znaki drogowe stawiane na terenie prywatnym mają moc prawną?
Często zdarza się, że właściciel drogi prywatnej lub terenu prywatnego, na którym znajduje się np. parking, chce umieścić znaki drogowe, żeby osoby poruszające się tam stosowały się do nich. Należy więc zastanowić się, czy stawianie znaków drogowych na prywatnym terenie jest zgodne z prawem.

Bezpieczne wysepki. Azyle jako elementy ochrony pieszych
Znaki i inne elementy infrastruktury drogowej powinny wpływać zarówno na bezpieczeństwo kierowców, jak i pieszych. Z tego powodu firmy zajmujące się sprzedażą znaków i akcesoriów drogowych mają w swojej ofercie liczne rozwiązania, mające za zadanie zwiększenie bezpieczeństwa pieszych użytkowników dróg. Jednym z rozwiązań w tym zakresie są bezpieczne wysepki, czyli azyle będące elementem ochrony pieszych.

Jak chronić słupki drogowe przed nadmiernym porostem roślinności?
Właściwe oznakowanie dróg jest informacją dla kierowców. Pozwala im bez problemu dotrzeć do celu, a także uniknąć kolizji. Organizuje ruch na drodze, dzięki czemu jest on bezpieczny dla wszystkich jego użytkowników. Nie ma więc wątpliwości, że znaki drogowe są bardzo ważnym elementem infrastruktury drogowej. Aby właściwie spełniały swoją funkcję, muszą być w pełni widoczne.

Rozwiązania pomagające utrzymać porządek na parkingach
Każdy kierowca zastanawiał się nieraz zapewne, gdzie zaparkować swój samochód. Coraz bardziej zatłoczone miasta i rosnąca z roku na rok liczba samochodów sprawiają, że ciężko znaleźć miejsce parkingowe. Z tego powodu powstaje coraz więcej parkingów, które umożliwiają bezpieczne pozostawienie samochodu. Spotykamy je w galeriach handlowych, przed blokami mieszkalnymi, a także we wszelkich innych miejscach, w których mamy do czynienia z dużym natężeniem ruchu.

Nietypowe sposoby znakowania dróg
Znaki drogowe mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo w ruchu drogowych. Ich celem jest informowanie kierowców o obowiązujących na drodze zasadach. Nietrudno się więc domyślić, że ich umieszczenie poddane jest ścisłym regulacjom prawnym.

Od nakazu do zakazu. Rodzaje znaków drogowych
W Polskim ruchu drogowym obowiązują liczne znaki pionowe oraz poziome. Są one symbolami, które pełnia rolę informacyjną, a jednocześnie zapewniają uczestnikom ruchu bezpieczeństwo. Znaki pionowe ustawiane są na drogach w formie tablic lub tarcz zawierających określone symbole. Wyróżniamy wśród nich również rozmaite tablice z obrazkami i napisami. Z kolei znaki poziome lokalizowane są na powierzchni dróg. Mają zwykle formę linii, strzałek, pasów, symboli lub zdecydowanie rzadziej napisów. Co ważne znaki dzielimy również na podstawie specyfiki komunikatu jaki nam przekazują.