Twój kierunek to nasze znaki
Blog

Do czego służą reflektory drogowe?
Bezpieczeństwo na drodze zależy od wielu czynników. Duże znaczenie w tej kwestii ma nie tylko sam kierowca oraz jego pojazd, lecz także odpowiednie oznakowanie oraz oświetlenie jezdni. Jednym ze współcześnie stosowanych rozwiązań pozwalających na zmniejszenie liczby wypadków są reflektory drogowe. Jakie funkcje mogą one pełnić?

Jakie oznakowanie na budowach jest konieczne?
Na terenie budowy mogą znajdować się niebezpieczne substancje, kable, a także nierówności terenu. Zagrożeniem są również maszyny, ponieważ podczas pracy operator nie zawsze jest w stanie widzieć wszystko, co dzieje się dookoła niego. W związku z tym teren budowy musi zostać odpowiednio oznakowany, o czym mówi art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o Prawie budowlanym. O czym należy pamiętać, oznakowując teren budowy?

Jak zwiększyć bezpieczeństwo na drodze?
Polskie drogi należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych w Europie. W przeliczeniu na liczbę mieszkańców w naszym kraju notujemy rekordową liczbę wypadków w porównaniu z innymi krajami, niestety również tych, które kończą się tragicznie. Na szczęście rośnie świadomość tego, że dbałość o bezpieczeństwo na drodze pozwala uniknąć wypadków i kolizji oraz poprawić komfort jazdy dla kierowców oraz komfort poruszania się dla pieszych i rowerzystów. Obok odpowiedniego szkolenia prowadzających pojazdy, edukacyjnych kampanii społecznych, skierowanych do kierowców i promocji środków komunikacji publicznej jako alternatywy dla samochodu, bezpieczeństwo na drogach można zwiększyć również poprzez ich odpowiednie oznakowanie. Dowiedz się co możesz zrobić, by zwiększyć bezpieczeństwo na drodze?

Jakie są rodzaje oznakowania dróg
Oznakowanie dróg ma na celu usprawnienie ruchu pojazdów na drodze oraz maksymalne zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom. W tym celu wykorzystuje się oznakowania pionowe, poziome oraz dodatkowe akcesoria ułatwiające poruszanie się po drodze. Czym charakteryzują się te rodzaje oznakowania dróg?

Jak oznaczać miejsca niebezpiecznie w ruchu drogowym?
W zachowaniu bezpieczeństwa na drodze, oprócz niezbędnej rozwagi i rozsądku w trakcie jazdy, pomagają znaki. Wyróżnia się wiele ich rodzajów, od znaków nakazu i zakazu, przez znaki informacyjne aż po ostrzegawcze. Te ostatnie wskazują miejsca, w których istnieje ryzyko wystąpienie jakiegoś niebezpieczeństwa. Charakteryzują się trójkątnym kształtem z czerwonym obramowaniem wypełnionym żółtym tłem, na którym znajduje się zazwyczaj czarny lub biały symbol. Oprócz znaków ostrzegawczych miejsca niebezpieczne oznaczane są przy pomocy znaków aktywnych widocznych już z dużej odległości.

Czy znaki drogowe stawiane na terenie prywatnym mają moc prawną?
Często zdarza się, że właściciel drogi prywatnej lub terenu prywatnego, na którym znajduje się np. parking, chce umieścić znaki drogowe, żeby osoby poruszające się tam stosowały się do nich. Należy więc zastanowić się, czy stawianie znaków drogowych na prywatnym terenie jest zgodne z prawem.

Bezpieczne wysepki. Azyle jako elementy ochrony pieszych
Znaki i inne elementy infrastruktury drogowej powinny wpływać zarówno na bezpieczeństwo kierowców, jak i pieszych. Z tego powodu firmy zajmujące się sprzedażą znaków i akcesoriów drogowych mają w swojej ofercie liczne rozwiązania, mające za zadanie zwiększenie bezpieczeństwa pieszych użytkowników dróg. Jednym z rozwiązań w tym zakresie są bezpieczne wysepki, czyli azyle będące elementem ochrony pieszych.

Jak chronić słupki drogowe przed nadmiernym porostem roślinności?
Właściwe oznakowanie dróg jest informacją dla kierowców. Pozwala im bez problemu dotrzeć do celu, a także uniknąć kolizji. Organizuje ruch na drodze, dzięki czemu jest on bezpieczny dla wszystkich jego użytkowników. Nie ma więc wątpliwości, że znaki drogowe są bardzo ważnym elementem infrastruktury drogowej. Aby właściwie spełniały swoją funkcję, muszą być w pełni widoczne.